Ludzie mają moc! czyli refleksje pofestiwalowe

W 15. Objazdowym Festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie, który odbywał się 19-22 października 2017 roku wzięło łącznie udział ponad pięćset osób. Osób, którym bliska jest tematyka związana z prawami człowieka i które chcą nie tylko wiedzieć, co się w tym obszarze dzieje, ale także angażują się i chcą się angażować w działania na rzecz zmiany. Dobrym podsumowaniem tegorocznej edycji jest cytat z tytułu znanej piosenki Patti Smith: „People have the power!” I to poczucie mocy towarzyszyło nam przez cztery festiwalowe dni.

O mocy i poczuciu sprawczości wspominały zaproszone gościnie i goście – m.in. Diana Maciąga ze Stowarzyszenia Pracowania na rzecz Wszystkich Istot, która z jednej strony wypunktowała wszystko to, co złego dzieje się z przyrodą w Polsce, a z drugiej zaznaczyła, co się udało i udaje w tym obszarze zrobić. Tuż po Festiwalu dowiedzieliśmy się, że akcja #jestemzlosiem przeciwko planowanemu odstrzałowi łosi powiodła się i zwierzęta są chwilowo bezpieczne.

21-10_16

O konieczności angażowania się i patrzenia władzy – również lokalnej – na ręce mówiła Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia 61, które prowadzi serwis mamprawowiedziec.pl. Przypomniała, że mamy prawo rozliczać z przedwyborczych obietnic i pytać o sprawy dla nas ważne. Obie gościnie spotkały się z publicznością w ramach bloku „Heroski i herosi: obywatelki i obywatele w działaniu”.

Marika Langot z inicjatywy Witajcie w Krakowie razem z Marcinem Żyłą, zastępcą red. naczelnego Tygodnika Powszechnego rozmawiali o kryzysie polityki migracyjnej, o naszych obawach związanych nie tylko z tym tematem, ale również z kwestią zmieniającego się świata i wyzwań, jakie w związku z tym na nas czekają. Również wokół tego tematu zostały skonstruowane prelekcje do filmów, które przygotowały: dr Paulina Napierała z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Magdalena Stoch z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Spotkania i wystąpienia miały miejsce w ramach bloku „World Crime Story: różne oblicza kryzysu polityki migracyjnej”.

20-10_13

Problematykę sytuacji za naszą wschodnią granicą i praw człowieka przybliżył Kacper Gwardecki z krakowskiego oddziału Amnesty International.

Blok „Współczesna rodzina: w poszukiwaniu tożsamości” skupiał w sobie kilka różnych wątków. W nawiązaniu do filmu „Kto mnie teraz pokocha?” odbyło się spotkanie z Olą Muzińską ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza oraz z Ewą Koroną ze Stowarzyszenia Akceptacja, które mówiły o sytuacji osób nieheteroseksualnych w Polsce, ich rodziców oraz rzeczywistości prawnej. Z kolei podczas spotkania z przedstawicielkami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie udało się skonfrontować problematykę poruszaną w filmach „Masz problem” i „Miejscy kowboje” z rzeczywistością pracownic i pracowników społecznych w Polsce.

19-10_5

Mocnym akcentem na zakończenie Festiwalu był panel zorganizowany w ramach bloku „Opowieści podręcznych: prawa kobiet prawami człowieka”, w ramach którego rozmawiały: Lana Dadu, działaczka na rzecz praw kobiet, dr Beata Kowalska z Instytutu Socjologii UJ oraz Agata Teutsch z fundacji Autonomia. Gościnie opowiedziały m.in. o swoich doświadczeniach z ostatnich działań m.in. w ramach Czarnego Protestu. Optymistycznym wnioskiem i jednocześnie puentą może być to, że nasze gościnie dostrzegają przebudzenie społeczeństwa obywatelskiego i energię, która się w ostatnim czasie wyzwoliła. Oby nam jej nie zabrakło na działania i zainteresowanie sprawami, które mają wpływ na nasze i innych życie. I do zobaczenia za rok – na 16. Objazdowym Festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie Kraków / Poronin!

22-10_24

Nad wydarzeniem objął Patronat Honorowy Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Krakowską edycję Festiwalu organizuje Fundacja Autonomia oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pokazy w ramach Festiwalu odbywały się w kinie Paradox na ul. Krupniczej oraz w Artetece WBP w Krakowie. Projekt został dofinansowany dotacją z programu Demokracja w Działaniu Fundacja Batorego.
Projekt dofinansowano również ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.

19-10_3

Comments are closed.